Nasem cijelom Forumu mocit ce te pristupiti nakon registracije i logovanja...Logujte se ako zelite vidjeti nas forum, pisati na njemu i citati...Registracije su besplatne...

Dženaza i ukop sutra u Potočarima

#1 von Anella , 09.07.2007 23:17

Posmrtne ostatke 465 žrtava genocida u Srebrenici jučer je iz Visokog u Potočare ispratila mnogobrojna rodbina i predstavnici Vlade FBiH.

Posmrtni ostaci Srebreničana bit će ukopani sutra u Memorijalnom centru Potočari, na dan obilježavanja 12. godišnjice genocida. Osim bolnih jecaja majki koje su izgubile svoju djecu, muževe, braću i mnogobrojnu rodbinu, juče niko od gotovo 1.000 prisutnih u krugu preduzeća "Gradska groblja" u Visokom, odakle su krenuli posmrtni ostaci, nije izustio ni riječi.

"Danas je trebalo da svi budu ovdje, u Visokom, na ispraćaju posmrtnih ostataka Srebreničana", rekao je premijer FBiH Nedžad Branković.

Posmrtne ostatke svog sina nakon 12 godina traganja jučer je ispratila i Hatidža Efendić iz Potočara.

"Teško mi je. Da mogu kako rado bih ga zamijenila. Živa u zemlju ne mogu. Da nisam popila tabletu ne znam kako bih sve ovo izdržala", kazala je plačući Efendićeva.

Osim sina, kaže da je u Srebrenici 1995. godine izgubila muža, tri brata, tri bratića i tri zeta.

"Našla sam muža i sina. Od muža mi je ostala samo desna noga, a našli su ga u masovnoj grobnici u Zvorniku. A sina su mi našli u šumi. Imao je 25 godina kada je poginuo", kazala je ona.

Bolom shrvane majke jučer su ispratile kamione, dozivajući svoje sinove, muževe, braću i rodbinu, koju su izgubile u julu 1995. godine.

Do danas identifikovano oko 2.900 žrtava
Beriz Belkić, predsjednik Izvršnog odbora Fondacije Srebrenica - Potočari, rekao je da je od 8.372 Srebreničana koji su nastradali 1995. godine, do danas identifikovano oko 2.900 žrtava.

"Do 2006. godine u Memorijalnom centru Potočari sahranjena su 2.442 posmrtna ostatka žrtava srebreničkog genocida. U srijedu, na dan obilježavanja 12. godišnjice genocida, bit će ukopano 465 posmrtnih ostataka žrtava, koje su identifikovane u posljednjih 12 mjeseci", rekao je Belkić.

Komšić sutra u Srebrenici
Željko Komšić, predsjedavajući Predsjedništva BiH, prisustvovat će komemoraciji i dženazi žrtvama genocida u Srebrenici, ali neće držati nikakav govor, saopćeno je jučer iz njegovog kabineta. Najavljeno je da će Komšić sutra obići memorijalnu sobu u Tvornici akumulatora, novootkrivene masovne grobnice koje se nalaze u neposrednoj blizini memorijalnog centra, te se susresti sa srebreničkim majkama.

Ubacene slike:
slika.jpg  
Anella

RE: Dženaza i ukop sutra u Potočarima

#2 von Anella , 09.07.2007 23:18

jooo Boze moj mili

Anella

#3 von Anella , 10.07.2007 12:12

Visoko: Krenula kolona sa posmrtnim ostacima 464 žrtve na put prema Srebrenici

Pred dženazu posmrtnih ostataka žrtava srebreničkog genocida, planiranu za 11. juli, na dan obilježavanja 12. godišnjice genocida počinjenog 1995. u Srebrenici, tabuti sa posmrtnim ostacima 464 žrtve ispraćeni su na put prema Srebrenici.

Kolona sa posmrtnim ostacima iz prostorija Gradskog groblja u Visokom, put Vogošće, Ali-pašine ulice u Sarajevu, zgrade Predsjedništva BiH, Titove ulice, ulice Mula Mustafe Bašeskije, uputila se prema Sokocu, Vlasenici, Han-Pijesku i Milićima.

Dolazak kolone u Potočare predviđen je u 14 sati. Planirano je da sutra tabuti budu izneseni iz fabrike akumulatora u Potočarima na musalu, gdje će 11. jula biti klanjana dženaza žrtvama

Anella

#4 von Anella , 10.07.2007 12:15

Njemačka: Obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici

Povodom 12. godišnjice genocida u Srebrenici, Udruženje mladih iz BiH - Avangarda BiH e.V., će u saradnji sa medijskom kompanijom Infoscreen realizovati projekat kojim će se javnost podsjetiti na najveći genocid u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, saopšteno je iz Avangarda BiH.e.V.

U okviru ovogodišnjeg projekta u trajanju od tri dana, 10., 11. i 12. jula, svakim danom od 6.30 do 24.00 sata periodično će biti projicirane dvije animacije na sveukupno 230 monitora Infoscreen-a u 19 njemačkih gradova. Na spotovima će posebno biti istaknuta internet stranica http://www.dontforget-srebrenica.de, koja sadrži pregled i historijat ovog genocida na njemačkom jeziku.

Dvije posebne animacije će podsjetiti gledaoce na genocid u Srebrenici, te posebno na činjenicu da ratni zločinci Radovan Karadžić i Ratko Mladić još uvijek nisu lišeni slobode.

"Ovim putem Avangarda BiH e.V. najoštrije osuđuje genocid nad građanima BiH zbog njihove vjerske pripadnosti, koji je počinjen od srpskih vojnih snaga. Ovaj zločin je nadmašio sva druga zbivanja u Evropi u novije vrijeme. Ogorčeni smo što nakon hapšenja ratnog zločinca Slobodana Miloševića, Karadžić i Mladić još nisu uhapšeni i što politika čitavog svijeta ne pokazuje iskrenu volju da obavi svoju dužnost.

Ovogodišnju odluku Haškog suda u procesu BiH protiv Srbije i Crne Gore ne želimo komentarisati, smatrajući je djelimično kontradiktornom i donesenom bez korištenja svih dokaznih materijala po ovom pitanju. Smatramo da se svi građani Bosne i Hercegovine, kao i cijela Evropa moraju suočiti sa ovim zločinom i da "Srebrenica" mora postati simbol, koji poziva na borbu protiv nacionalizma i fašizma, koji je ponovo došao do izražaja u agresiji na Republiku BiH 1992.-1995.

Naš primarni cilj jeste da podsjetimo na žrtve i poslijedice ovog zločina. Dugotrajni cilj svima nama mora biti da ne dozvolimo zaborav u namjeri da se nasilje i zlo u Bosni i Hercegovini, na Balkanu niti bilo gdje drugo, nikome ne ponovi", riječi su Mirze Čardaklije potpredsjednika Avangarda BiH e.V.

Anella

#5 von Anella , 10.07.2007 12:19

Sarajevo: Visoki predstavnik posjetio Udruženje Pokret "Majke enklava Srebrenica i Žepa"

Visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak i specijalni izaslanik visokog predstavnika za Srebrenicu Clifford Bond posjetili su Udruženje Pokret "Majke enklava Srebrenica i Žepa" u Sarajevu.

Visoki predstavnik Lajčak je nakon sastanka sa predstavnicama udruženja iz Srebenice izjavio novinarima kako je došao da izrazi poštovanje prema ovim ženama i njihovoj tragediji. Izrazio je spremnost da uradi sve što je u njegovoj moći da se dođe do pravde i da se isto tako aktivno nastavi raditi i razmišljati o budućnosti.

"Imali smo otvoren, iskren razgovor koji je za mene važan, bitan i koristan. Puno sam čuo i pročitao tako da su mi poznate ove hrabre žene, junakinje", rekao je Lajčak. On uvažava njihovu snagu da ustraju i da idu naprijed te istaknuo njihov doprinos da svijet sazna istinu o Srebrenici.

Bilo je riječi i o tome da Srebrenica treba da postane mjesto gdje ljudi mogu da se vrate, zaposle i da imaju uslove za dostojanstven život, "jer je Srebrenica simbol ove zemlje“.

"Moramo svi da budemo svjesni svoje odgovornosti prema Srebrenici“, istakao je Lajčak. Na pitanje koji će biti prvi koraci koje će poduzeti kada je riječ o Srebrenici, odgovorio je da on ne razmišlja u kategorijama nekih spektakularnih koraka ili izjava.

Ubacene slike:
4.jpg  
Anella

#6 von Anella , 10.07.2007 12:21

Danas kreće "Marš mira" od Nezuka do Srebrenice: Krvavi put preći će više od 1.500 ljudi

Učesnici ovogodišnjeg "Marša mira" iz svih dijelova BiH, kao i velikog broja evropskih zemalja, pa čak i SAD, danas će u ranim jutarnjim satima iz sela Nezuk kod Sapne krenuti na četverodnevni put prema Memorijalnom centru u Potočarima, dug više od 100 kilometara.

"Za učešće u maršu prijavila se tačno 1.501 osoba. Sve pripreme su završene i ne očekujemo nikakve probleme, ni u organizacionom ni u bezbjednosnom pogledu", kazao je jučer Ramo Dautbašić, predsjednik Organizacionog odbora "Marša mira".

Učesnici marša će proći krvavim putem kojim su se u julu 1995. godine Srebreničani probijali prema slobodnoj teritoriji. Beživotna tijela nekoliko hiljada srebreničkih Bošnjaka, nažalost, ostala su na tom putu.

Predviđeno je da učesnici marša prvog dana prepješače 35 kilometara od Nezuka, preko Crnog vrha, Sultanovića, Lipja do Jošanice, gdje će biti organizovano noćenje. Drugog dana marša, dionicom dugom 30 kilometara, kolona će preko Kamenice i planine Udrč, stići do Cerske.

Nakon noćenja, dionicom dugom također 30 kilometara, učesnici će proći kroz Kaldrmicu, Konjević Đugum, Burnice i preko Ravnog Buljima stići do Šušnjara.

Posljednjeg dana "Marša mira" 11. jula učesnici će prepješačiti devet kilometara i u Memorijalnom centru Potočari pridružiti se hiljadama ljudi koji će tog dana klanjati dženazu za 440 novoidentificiranih žrtava genocida.

Tihić, Meklheni i reis Cerić na maršu

"Svoj dolazak na početak marša najavio je predsjednik SDA Sulejman Tihić. Uz ostale, djelimično učešće na maršu, prelaskom jedne dionice, drugog, odnosno trećeg dana, najavili su i američki ambasador u BiH Douglas McElhaney i reisu-l-ulema Mustafa ef. Cerić", navodi Dautović.

Anella

#7 von Anella , 10.07.2007 12:33

Svaka im cast svakome koji je krenuo tamo pjesice, da sam tamo isla bih i ja...

Anella

Pakistanska vojska ušla u Crvenu džamiju
Sunčanje postaje ovisnost

Xobor Ein Kostenloses Forum von Xobor.de
Einfach ein Forum erstellen